Staff List

 Strategic Leadership Team

Headteacher: Mrs G Ackred
Deputy Headteacher: Mr P Maxfield
Director of Learning i/c Behaviour & Safety: Mr G Mason
Director of Teaching & Learning: Mr J Hollingsworth
Director of Learning i/c Pupil Achievement: Mr M Hardiman
Director of Learning i/c Sixth Form: Ms E Corr
Director of Religious Life: Mrs C Webb
Director of Business & Audit: Mr G Prior 
Director of Finance & Operations: Mrs M Westpfel

Art

Head: Mr R Kabarowski (Pupil Progress Mentor Yr 7)
Mrs N Osborne

Business Studies

Head: Mrs A Lindsay (Pupil Progress Mentor for Disadvantaged Students)
Miss L Myhill
Miss D McCague (Pupil Progress Mentor Yr 12)

Design & Technology

Head: Mr S Griffin
Mrs S Napper (Student Personal Development Officer)
Ms S Baynes
Mr R Leamy

English

Head: Mrs D Cotgrove
2nd in dept: Mr G Dooley
Mr P Standing
Mr T Wiltshire
Mrs L Tuskin
Mr D Jenkins (Teaching & Learning Leader)
Mrs R Caten
Mr S Emmerson (Pupil Progress Mentor Yr 13)
Miss C Curtis
Mr J Robinson
Mrs N Gillies
Dr H Turner
Mrs J Wilkes

Geography & Geology

Head:  Miss R Main
Mr G Mason
Mr M Hardiman
Mr G West
Mr J Hollingsworth
Mr C Breen

History

Head: Mr D Shearman
Mr C Daly
Mr G Dooley
Mrs J Wilkes

Information Technology

Head: Mrs S Chell
Mrs M Cannon
Mr J Marshall
Mr L Johnson

Mathematics

Head:  Ms E Clarke
2nd in dept: Mr J Quane (Pupil Progress Mentor Yr 10)
Mr S Reza
Mr N Davies
Mr G Green
Mrs S Wilson
Mr J O’Connell

Media Studies

Head: Mrs D Cotgrove (Literacy Co-ordinator)

Modern Foreign Languages

Interim Head: Mrs A Lindsay
Mrs G Terry
Mrs J Laley

Music

Mr T Riches

PSHE & Citizenship

Mrs S Napper

Psychology

Head:  Mrs C Spillett
Ms E Corr
Mr P Maxfield
Mrs G Ackred

Physical Education

Head: Mr S Bass (Pupil Progress Mentor Yr 9)
Mr G Lettieri (Pupil Progress Mentor Yr 8)
Mr N Spillett (Pupil Progress Mentor Yr 11)
Mr E Kearney (Pupil Progress Mentor Yr 12)

Religious Education

Head: Mr P Griffin
Mr B Ushedo
Mr P Maxfield 
Mr M Tisi
Mrs K Downey

Science

Head: Mr S Clunn
2nd in dept: Mr J Quane (Pupil Progress Mentor Yr10)
Mrs L Quane
Mrs A Hardiman (Curriculum Development Leader)
Mrs B Summers
Mrs K Shearman 
Mrs S Brudenell
Miss A Pierce
Mr V Katadi
Mr M Dewan
Ms K Collard

Administrative

Mr C Berry - Finance Supervisor
Mrs C Cook - Finance Assistant
Miss K Barlow - Reprographics
Mrs L Davies - Headteacher’s PA
Miss K Norton - Cover Manager
Miss H Stokes - Exams Officer
Mrs A Newman - Personnel Officer
Miss N Parr - Clerk to Governors
Mrs K Weir- Administration Assistant
Mrs S Bollu - Administration Assistant
Mrs C Farrell - Receptionist
Mrs T Saunders - Admissions Secretary
Mrs J Smith - Curriculum Data Manager
Mrs K Davey – Pupil Receptionist

Catering

Mrs K Potton - Catering Manager
Mrs D Bowles
Ms S Marsh
Ms D Beecham
Mrs L Lodge
Ms C Levigne
Miss P Cripps
Mrs A Ahmed

Classroom Supervisor

Ms J Vickery

Design & Technology Technicians

Mr P Groom
Mrs B Pacey
Mrs C Butterfield

ICT Technical

Mr R Shorten - ICT Manager (Staff Governor)
Mr J Pacey - Assistant ICT Manager
Mr M Staines - ICT Technician

Learning Support

SENCO: Miss V Rattenbury
Deputy SENCO: Mrs S Napper (Inclusion Leader)

Learning Support Assistants

Mrs D Bishop
Mrs F Gayner
Mrs I Burns
Mrs T Cole
Mrs A Courtney
Miss E Hadley
Mrs N Jones
Mrs J Keville
Mrs S Reames
Mrs M Griffiths
Mrs S Maxfield - Chaplaincy Co-ordinator
Mrs L Lane
Miss D Tandy

Pupil Support

Miss M Worby - Pupil & Community Support Officer
Mr T Harding - Pupil Support Mentor (KS3)
Mrs T Goodman - Pupil Support Mentor (KS4)
Mrs J Hudson - Pupil Support Mentor (KS5)

Science Technicians

Miss A Spencer
Mrs L Standing

Site Team

Mr K Seaby - Site Manager
Mr B Micklewright
Mr C Brown
Mrs C Micklewright 
Mr S Wallington (Janitor)

Search

English Afrikaans French German Greek Hindi Italian Polish Portuguese Russian Spanish Urdu

Website translation uses Google Translate which can result in errors due to literal translation.